Mało osób podchodzi do tego w sposób świadomy. Wybierają oni pierwsze lepsze noże, żałując po kilku miesiącach podjętej decyzji. Dlaczego? Ponieważ noże okazują się niewarte swojej ceny. Tak by się nie stało, gdyby ktoś wcześniej sprawdził, jakie noże kuchenne faktycznie warto kupić.

Z czego powinny być wykonane noże kuchenne?

Jeden z najważniejszych czynników, który świadczy o jego trwałości. Nóż powinien mieć ostrze wykonane ze stali nierdzewnej. Samo ostrze powinno być wykonane z tworzywa sztucznego. Te dwa elementy połączone w jedną całość są w stanie wytrzymać przez naprawdę długi czas w kuchni – nawet, jeżeli będą one intensywnie użytkowane. A to tylko dlatego, że są one odporne na różnego rodzaju uszkodzenia. 

Aczkolwiek, coraz częściej można spotkać noże ceramiczne. Wykonywane są one z dwutlenku cyrkonu oraz węglika cyrkonu. Nowość, która robi ogromną furorę, a to tylko dlatego, że jest to materiał, który nie wchodzi w żadną reakcję z produktami żywnościowymi. Nie muszą być specjalnie pielęgnowane (aczkolwiek, należy je systematycznie myć!). Są bardzo ostre i tą ostrość są w stanie zachować przez naprawdę długi czas. Niestety, ich wadą jest to, że są podatne na uszkodzenia, dlatego mocno należy na nie uważać. 

Niekiedy można otrzymać noże wykonane ze stali węglowej, ale odradza się ich zakup. A to tylko dlatego, że są one bardzo mocno podatne na korozję.

Które noże kuchenne wybrać? Warto rozważyć wszystkie zalety i wady, dzięki czemu będzie można wybrać produkt spełniający indywidualne preferencje.