W poszukiwaniu lepszej pracy coraz częściej myślimy o tym, aby wybrać etat za granicą. Dotyczy to przede wszystkim osób wysoko wyspecjalizowanych – specjaliści są stale poszukiwani w branżach takich jak automotiv czy hi-tech. Czy warto rozważyć tę opcję? Czy wyjazd za granicę przyniesie nam większe zarobki?

Co sprawia, że podejmujemy decyzję o wyjeździe do pracy za granicę?

Zazwyczaj decyzja o zmianie pracy podejmowana jest po długim namyśle – powodem może być nieprzyjazne środowisko pracy dotychczas czy też brak możliwości podnoszenia kwalifikacji. Decydując się na wyjazd poza granice Polski pracodawcy zaproponują nam nie tylko wyższą pensję, ale również zdecydowanie inne warunki pracy. Podejmując pracę w zagranicznej korporacji możemy być pewni, że pracodawca da nam wiele możliwości związanych z kursami czy szkoleniami, które przełożą się na zdobywanie nowych umiejętności. Praca w innym środowisku to również nowe doświadczenia związane z inną kulturą – praca za granicą to przede wszystkim dobre rozwiązanie dla osób otwartych i ciekawych świata. 

Podatki – kwestia kluczowa związana z pracą za granicą

Decydując się na wyjazd do pracy poza granice kraju musimy być świadomi, że konieczne będzie rozliczenie się z lokalnym fiskusem. Jak rozliczyć podatek z Niemiec? Decydując się na pracę w krajach Unii Europejskiej kwestia ta jest nieco uproszczona, a dodatkowo sam formularz możemy wypełnić przy pomoc dedykowanych aplikacji czy programów. Jeśli rozliczenie podatku jest dla nas trudne zawsze możemy poprosić o pomoc księgowych z biur podatkowych specjalizujących się w kwestiach międzynarodowych. Czy rozliczają podatek w Niemczech musimy dodatkowo rozliczyć się w Polsce? Jeśli zależy nam na zwrocie podatku: tak, będzie to konieczne. W przeciwnym wypadku nie ma takiego obowiązku.