Rośliny egzotyczne zawsze fascynowały Polaków, więc nie ma nic dziwnego w tym, że właśnie takie rośliny chcemy mieć w swoich ogrodach bądź na tarasie. Coraz częściej widzimy w Polsce palmy, ponieważ okazało się, że niektóre gatunki bardzo dobrze radzą sobie w naszym klimacie.

Jakie palmy zaaklimatyzują się w naszym klimacie?

W polskim klimacie dobrze poradzą sobie palmy mrozoodporne, ale trzeba pamiętać o tym, żeby w sezonie zimowym przenosić je do pomieszczenia. Można też zainwestować w specjalne lampy ogrzewające palmy bądź w inne urządzenia, która pomagają utrzymywać temperaturę dobrą dla tego gatunku roślin.

Palmą mrozoodporną jest jubaea chilensis, która jest uznawana za jedną z najpiękniejszych. Za ten gatunek palmy trzeba zapłacić sporo pieniędzy i z całą pewnością nie każdy zdecyduje się na zakup tego gatunku. Bardzo popularna jest też palma trachycarpus fortunei, która również świetnie się prezentuje i jest znacznie tańsza. To właśnie na taką palmę najczęściej decydują się Polacy.

Palmy mrozoodporne

Wyżej zostały wymienione dwa gatunki najbardziej popularnych palm mrozoodpornych. Na polskim rynku można jednak znaleźć też inne gatunki, które mogą świetnie zaaklimatyzować się w naszych warunkach atmosferycznych. Do takich palm zaliczamy, m.in. yubaea chilensis oraz dasylirion longissimum. Nie można też zapomnieć o yuce, która już od lat cieszy się dużym zainteresowaniem w naszym kraju.

Jak dbać o palmę mrozoodporną?

Palmy mrozoodporne dobrze sobie radzą w niskich temperaturach, ale pamiętajmy o tym, że to są rośliny egzotyczne, których naturalnie rosną w ciepłych krajach. Jeżeli chcemy mieć pewność, iż nasza palma będzie piękna, to musimy o nią w odpowiedni sposób dbać. Niektórzy przenoszą palmę w sezonie zimowym do ciepłego pomieszczenia, a inni inwestują w specjalne węże świetlne, które nie tylko dekorują palmę, ale również ją ogrzewają. Taki wąż pomaga palmie przetrwać minusowe temperatury. Na rynku dostępne są również specjalne termostaty do ogrzewania palm oraz worki chroniące roślinne od wiatru i deszczu.

Palma wymaga też odpowiedniego podłoża, żeby mogła się dobrze rozwijać i o tym też należy pamiętać. Tak samo jak o odżywkach, które pomogą palmie pięknie rozkwitnąć. Sama pielęgnacja palmy nie jest czasochłonna. Wiele jednak zależy od gatunku na jaki się zdecydujemy. Jedne palmy mrozoodporne są mniej wymagające, a inne bardziej. Dlatego przed zakupem powinniśmy dowiedzieć się jak najwięcej na temat pielęgnacji palmy, w którą zamierzamy zainwestować.

Więcej informacji znajdziesz na stronie trachycarpus fortunei.