Akcesoria dedykowane do wykańczania krawędzi skóry są bardzo istotnym elementem podczas wykonywania różnorodnych prac. To przede wszystkim dzięki nim oraz narzędziom do wykańczania krawędzi prace kaletnicze dopieszczone są w każdym calu. Tokonole jest bardzo mocnym punktem chemii do wykańczania krawędzi skóry. Zapewnia bardzo dobrą ochronę przed uszkodzeniami jednocześnie wygładzając całą powierzchnię krawędzi skóry. Mimo tego, że tokonole z natury dedykowane jest do krawędzi skóry to tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie aby używać go do tak zwanej mizdry powierzchni skóry.

Tokonole – do krawędzi skóry i nie tylko!

 

Tokonole to japoński preparat do wykańczania skóry – to już ustalono. Jednak ostatnimi czasy bardzo często wielu kaletników stosuje go do wykańczania mizdry swojego materiału skóry bydlęcej. Aby dobrze rozprowadzić tokonole po mizdrze warto ubrać rękawiczki i robić to palcami. Jest to zdecydowanie najszybszy i najefektywniejszy sposób spośród wszystkich możliwych. Następnie aby dobrze i przede wszystkim symetrycznie rozprowadzić tokonole po powierzchni skóry używa się łopatki do kleju. Za jej pomocą rozprowadza się naniesione tokonole tak, aby każdy centymetr mizdry został nim równomiernie pokryty. Do polerowania mizdry oprócz łopatki przyda się jeszcze specjalistyczny glass slicker. NA pierwszy rzut oka wygląda jak prostokątny kawałek grubego szkła. Jego ostrą krawędzią przejeżdża się kilkakrotnie po powierzchni mizdry tak, aby wypolerować całą powierzchnię z użyciem wcześniej rozprowadzonego tokonole. Trzeba wykazać się tutaj nieco większą cierpliwością jednak efekt jest niesamowity. Cała powierzchnia skóry będzie ochroniona przed niekorzystnymi warunkami środowiska i strzępieniem co zdecydowanie ułatwi całą pracę kaletniczą.

Tokonole występują w różnych kompozycjach. Najczęściej to kolory brązowe, czarne i białe. Kolor tokonole należy wybrać dopasowując go do koloru skóry, na którym kaletnik będzie pracował. Ciemniejsze tokonole będzie odpowiednie do brązowych i czarnych skór. Białe tokonole będzie dobrze dopasowywać się do skór jaśniejszych.

Podsumowanie

 

Tokonole to bardzo dobry preparat do wykańczania powierzchni jak i mizdry skóry. Należy jedynie pamiętać o finalnym wypolerowaniu powierzchni z użyciem wood slickera na zakończeniu pracy nad krawędzią skóry. Wtedy cały efekt będzie dopełniony! Chcąc wyposażyć się w dobrej jakości tokonole nie trzeba szukać go po japońskich stronach – w sklepie Craftpoint zazwyczaj dostępny jest on od ręki!