Czy łatwo odróżnić buty jeździeckie od zwykłego obuwia? Poniekąd tak. Chociażby po tym, że posiadają one delikatny 2 cm obcas. Po czym jeszcze można wyróżnić buty, które dedykowane są dla wszystkich jeźdźców? Czas to sprawdzić.

Bezpieczne buty jeździeckie

Wszystkie buty, które dedykowane są dla osób jeżdżących konno, posiadają zwężony czubek, a do tego grubą, twardą podeszwę, która jest w stanie zapewnić maksimum bezpieczeństwa. To właśnie dzięki takiej konstrukcji buta, noga jest stabilna, a do tego nie wysuwa się ze strzemion. Z drugiej strony – elementy te ułatwiają możliwość szybkiego i bezproblemowego wysunięcia nogi ze strzemion, jeżeli będzie taka potrzeba. To co trzeba wiedzieć o takim obuwiu to fakt, że są one dedykowane na poszczególne sezony. Inne buty nosi się wiosną i latem, a co innego zakłada się na jesień i zimę. Takim standardem są więc dwie pary butów, jeżeli ktoś chce przez cały rok w sposób bezproblemowy trenować jazdę konną.

Oficerki i sztyblety jeździeckie

Krótkie i długie buty jeździeckie, czyli oto sztyblety i oficerki. Czy trzeba posiadać obydwie pary? Nie. Lepiej skupić się na takich, które dedykowane są na dany sezon niż na długości butów. Dlaczego? Ponieważ nie każda osoba jest w stanie docenić oficerki. Podobnie sprawa ma się ze sztybletami. Tak naprawdę wszystko zależne jest od indywidualnych preferencji. Przy czym nie można zapomnieć o tym, że do sztybletów potrzebne są czapsy – dodatkowe ochraniacze na łydki, które zabezpieczają m.in. przed otarciami.