Miejsce na wakacje już zostało wybrane. Tym razem, podobnie jak w poprzednich latach, jest to Turcja. Wakacje w Turcji to czas niesamowitego, słodkiego wypoczynku połączonego z odrobiną lenistwa. Po raz kolejny czaka na nas Alanya i jej liczne atrakcje. Wycieczki fakultatywne już oczywiście wybrane i zarezerwowane. Wszystko jest już przygotowane. Pozostaje tylko jedna kwestia. Kwestia związana z pieniędzmi. Jaką walutę tym razem zabrać ze sobą na wakacje? Cóż, pewnie będzie tak jak rok temu. Czyli… Czytajcie dalej.

To już od dawna nie ma znaczenia

Tak naprawdę nie ma znaczenia to, jaką walutę ze sobą weźmiemy na wakacje. Już od kilku lat nie jest to problemem. Każdą walutę bez problemu wymienić można na liry. I można zrobić to w wielu miejscach. Do tego, najczęściej jest to możliwe do wykonania bez dodatkowych opłat, czy prowizji.

Dla tych, którzy nie pamiętają, czym jest turecka lira, gwoli przypomnienia piszemy, że jest to lokalna waluta. Turecka lira jest dla Turcji tym, czym złotówka dla nas. Czyli jest walutą, którą wszędzie można płacić i na którą można wymienić inne waluty.

Wracając do tematu waluty. Nie ważne, jaką walutę macie, może to być frank szwajcarski, euro, dolary, funty brytyjskie. Nie ważne, bierzecie taką walutę, którą aktualnie macie, którą dysponujecie. Jak już wspomnieliśmy, bez problemu można na miejscu wymienić dowolną walutę. Co ciekawe, nie musimy nawet niczego wymieniać. Bez kłopotu zapłacimy za zakupy na targach, bazarach i nawet w sklepach przy pomocy innej niż lira turecka waluty. Ale jedno jest pewne. Nie warto zabierać i wymieniać złotówek. Kurs ich wymiany nie należy do najlepszych.

Czy tylko gotówka?

Czy w Turcji można płacić tylko gotówką? Absolutnie nie. W Turcji popularne jest używanie kart. Więc bez najmniejszych przeszkód zapłacić można za wszystko korzystając z kart. Zapłacić można za zakupy, za wycieczki fakultatywne, za jedzenie, za wszystko. Nawet na bazarach są miejsca, w których bez problemu zapłacimy kartą. Jeżeli chcemy korzystać z karty, najlepiej mieć kartę wielowalutową, aby nie tracić na przewalutowaniach.

Jeżeli nie wyobrażamy sobie funkcjonować bez gotówki, to także nie musimy jej zabierać. Możemy ją wypłacić z jednego z tysięcy bankomatów. I możemy wypłacać niemal każdą walutę. Dolary, euro, liry tureckie. I ponownie przydaje się karta, która obsługuje wiele walut. Dzięki niej jesteśmy w stanie wypłacić konkretną walutę i nie tracić na przewalutowaniu.