Polskie prawo nakłada na każdego kierowcę pojazdu mechanicznego obowiązek corocznego ubezpieczania swojego mienia. W ten sposób każdy uczestnik ruchu drogowego jest chroniony przed skutkami nieprzewidzianych zdarzeń. Jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym jest ubezpieczenie OC. Co obejmuje polisa? Sprawdź!

W jakich sytuacjach chroni ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej) upoważnia do otrzymania rekompensaty zarówno za szkody materialne, jak i osobowe. Zasada działania polisy jest prosta. Jeśli z Twojej winy dojdzie do kolizji lub wypadku, poszkodowana strona nie będzie musiała płacić za naprawę wozu czy leczenie z własnej kieszeni. Wypłatą środków zajmie się towarzystwo, w którym jesteś ubezpieczony. Co ciekawe,  polisa sprawcy zabezpiecza również bliskich poszkodowanego – ubezpieczyciel zobowiązuje się do wypłaty zadośćuczynienia, jeśli w wypadku drogowym zginie członek rodziny.

Co ważne, zakres polisy OC określony jest ustawowo. Oznacza to, że najważniejsze warunki zawarte we wszystkich umowach z ubezpieczycielami są do siebie zbliżone. Jednak warto pamiętać, że każda firma sama określa koszty swoich usług, co powoduje duże dysproporcje w wysokościach składek.  Aby nie wyrzucać pieniędzy w błoto, warto starannie zapoznać się z ofertami różnych firm przed podpisaniem umowy. Pamiętaj, że ubezpieczenie OC jest przypisane do pojazdu, a nie jego właściciela czy użytkownika.

Nietypowe sytuacje

Nie każdy kierowca ma świadomość, że zakres polisy OC jest bardzo szeroki. Możesz ubiegać się o rekompensatę, jeśli pojazd uległ zniszczeniu podczas jego załadunku i wyładunku, w momencie  wsiadania i wysiadania z pojazdu, postoju, zatrzymania lub garażowania.