Toksyna botulinowa może kojarzyć się z silną trucizną. Trzeba jednak wiedzieć, że w medycynie estetycznej stosowane są bezpieczne, niewielkie dawki tej substancji, które mają działanie lecznicze. Toksyna botulinowa nie jest tylko substancją o działaniu odmładzającym. Ma ona znacznie szersze zastosowanie. Wyjaśniamy, na jakie części ciała stosuje się toksynę botulinową.
Co trzeba wiedzieć o toksynie botulinowej?
Toksyna botulinowa, znana również pod nazwą jad kiełbasiany, w dużych ilościach stanowi bardzo silną truciznę, a w małych dawkach jest substancją leczniczą. Wytwarzana jest przez bakterię Clostridium Botulinum, która w przyrodzie może występować w zepsutej i źle przechowywanej żywności. Zjedzenie zainfekowanych produktów jest śmiertelnie niebezpieczne. Z drugiej strony toksyna botulinowa jest substancją, po którą bardzo często sięgają lekarze medycyny estetycznej.
Małe dawki toksyny botulinowej podane w formie iniekcji są w stanie (w kontrolowany sposób) zablokować połączenia nerwowe w mięśniach w wybranej okolicy. Mięśnie nie są w stanie się kurczyć, czego efektem jest wygładzenie zmarszczek, zaprzestanie zgrzytania zębami czy zniwelowanie nadmiernego pocenia się. Jak wyjaśniają eksperci z Kliniki La Perla Spa Lake Hill Resort – Sosnówka toksyna botulinowa ma szerokie zastosowanie w medycynie, nie tylko estetycznej.
Na jakie części ciała stosuje się toksynę botulinową?
Toksynę botulinową stosuje się w medycynie estetycznej przede wszystkim w zabiegach na twarz, których celem jest wygładzenie lwiej zmarszczki, zmarszczek poziomych czoła czy kurzych łapek. Ponadto przy pomocy tej substancji można unieść brwi, obniżyć i wydłużyć brodę, podnieść czubek nosa, zniwelować uśmiech dziąsłowy, zlikwidować królicze zmarszczki na nosie.
Zastrzyk wykonany na okolice żuchwy pomaga w leczeniu bruksizmu, czyli nocnego zgrzytania zębami. Zabieg ten rozluźnia mięśnie żwacza, dzięki czemu niweluje ścieranie zębów, a przy okazji wyszczupla twarz i modeluje policzki. Zabieg wykonany w okolicach pach, pleców, stóp lub innych miejsc, w których występuje nadpotliwość, pozwala pozbyć się tego wstydliwego problemu na wiele miesięcy.
Właściwości toksyny botulinowej są również wykorzystywane w innych dziedzinach medycyny. Z pomocą jadu kiełbasianego można wyleczyć zeza czy silne migrenowe bóle głowy, a nawet złagodzić objawy stwardnienia rozsianego.
Czy warto skorzystać z zabiegu toksyną botulinową?
Przed każdym zabiegiem medycyny estetycznej odbywa się wywiad z Pacjentem, którego celem jest wykluczenie przeciwwskazań i zakwalifikowanie do zabiegu. W trakcie konsultacji lekarz jest w stanie stwierdzić, czy toksyna botulinowa pomoże w likwidacji danego problemu.
Zabiegu z użyciem toksyny botulinowej nie trzeba się obawiać. Wykonany profesjonalnie przez doświadczonego specjalistę nie niesie ze sobą ryzyka powikłań. Procedura jest mało bolesna, a efekty widoczne lub odczuwalne niemal natychmiast. Dobrze dobrana dawka toksyny botulinowej pozwala na osiągnięcie naturalnych rezultatów, bez wrażenia „zamrożenia” twarzy. Efekty utrzymują się przez kilka miesięcy. Zabieg można powtarzać regularnie, ale nie częściej niż co 3 miesiące.
Odwiedź tę stronę, aby dowiedzieć się więcej na temat zabiegów medycyny estetycznej.