Kupując piżamę rzadko zastanawiamy się jaką funkcję powinna ona pełnić i czy właściwy rozmiar oraz materiał wykonania mają znaczenie. Okazuje się, że piżama jest niezwykle ważną częścią garderoby, która różni się całkowicie od tej noszonej na co dzień.

Rola piżamy

Piżama powinna wspierać nasz wypoczynek, sen i regenerację. Jeśli piżama będzie zbyt ciasna, będzie krępować nasze ruchy, uwierać nas i gnieść wówczas nasz sen będzie zakłócony, a rano wstaniemy zmęczeni i w kiepskim humorze.Piżama powinna być miła w dotyku. Wzmacnia to wyciszenie i komfort przed snem i daje poczucie bezpieczeństwa. Jeśli piżama wykonana jest z drażniącego materiału lub ma niestarannie wykonane szwy wewnętrzne będzie nas drapać zaburzając spokojny sen i wieczorny relaks.Piżama jest częścią wieczornego etapu wyciszania, zasypiania, odpoczynku i uspokajania się po ciężkim dniu. Dlatego warto zadbać o to, by nie krępowała naszych ruchów, była przyjemna w dotyku i wywoływała każdorazowo przyjemne skojarzenia.

Piżama na lato

Piżamy damskie na lato to głównie cienkie i przewiewne koszule nocne lub koszulki ze spodenkami. Najczęściej wykonane są z bawełny ekologicznej, lnu czy satyny. Mogą być wykończone koronką, aby nadać całości nieco erotycznego akcentu, choć zdecydowana większość kobiet preferuje tylko miękki i niedrażniący materiał na wykończenia.Piżamy damskie letnie nie powinny być mocno dopasowane. Unikajmy obcisłych koszulek czy spodenek i pamiętajmy o tym, że nocą nasza skóra musi swobodnie oddychać i mieć swobodny dostęp do powietrza. Ściśle przylegający do ciała materiał może znacząco zakłócić naturalną cyrkulację powietrza.

Piżama na zimę

Zimą warto postawić na polar i flanelę, które przyjemnie otulą i zagrzeją nasze ciało. Zimą zdecydowanie chętniej decydujemy się na piżamy w formie dresu, które zabezpieczą przed zimnem nasze nogi oraz ręce. Piżamy zimowe rzadko spotykane są w opcji z koronką czy tiulem. Królują tu motywy zwierzęce oraz świąteczne (mikołaje, renifery czy zajączki).

Na co zwrócić uwagę przy wyborze piżamy?

Piżama damska powinna być starannie uszyta z dobrych jakościowo (najlepiej ekologicznych) materiałów. Nie powinna być chemicznie bielona i barwiona, a wszelkie informacje o tego typu procesach powinny być dostępne na metce lub w opisie produktu.Warto wybierać piżamy damskie polskich producentów, ponieważ mamy wtedy gwarancję, że nie zostały one wykonane w kraju, gdzie nie są do końca kontrolowane i nadzorowane procesy produkcyjne. Ponadto kupując polskie marki piżam damskich wspieramy rodzimą gospodarkę.

Więcej informacji znajdziesz na stronie piżama damska.