To pracodawca odpowiedzialny jest za to, w jakich warunkach pracują jego podwładni. To on ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i higienę pracy. Pracownicy są w stanie w sposób pośredni wpłynąć na to, aby w ich otoczeniu doszło do jak najmniejszej ilości wypadków w czasie wykonywania obowiązków zawodowych.

System zarządzania BHP

Certyfikacja ISO 45001 ma zająć się opracowaniem nowego systemu zarządzania BHP dla każdej z organizacji, która zdecyduje się na pozyskanie tego międzynarodowego dokumentu. Należy bowiem zapewnić odpowiednie ramy dla zarządzaniem ryzyka i szansami w zakresie BHP. Tak naprawdę, ISO 45001 to zestaw różnorodnych wskazówek, jakie mają pomóc w zapewnieniu większego poziomu bezpieczeństwa. W związku z tym, że każde przedsiębiorstwo jest inne, potrzebny jest m.in. audyt ISO 45001 (może go m.in. przeprowadzić firma DJB doradztwo), który pomoże opracować nowe normy. Takie, których każde przedsiębiorstwo będzie musiało się ściśle trzymać. Nie tylko podczas certyfikacji, ale również po zakończeniu tego procesu. Tym bardziej, że jednostka certyfikująca od czasu do czasu, będzie pozwalać sobie na audyty kontrolujące, czy zmiany wciąż są utrzymane.

Co jest ważne?

Sam certyfikat ISO 45001 jest ważny. Narzuca on wobec przedsiębiorstwa pewne wymagania, jakie w skrócie można omówić.

Przywództwo i udział pracowników

Nowe wymagania wobec przywódców, którzy z poszanowaniem podchodzą do nowego systemu zarządzania BHP. To oni odpowiedzialni są za to, aby nowe zmiany zostały wprowadzone w życie, jak również zrozumiane przez podwładnych. Do tej pory taki obowiązek nie obejmował przywódców, ale teraz ta kwestia się zmieniła. Ważne jest również utrzymanie prawidłowej komunikacji z pracownikami, aby na bieżąco móc usprawniać system BHP.

Działanie w zakresie BHP

Planowanie, wdrażanie, kontrola, utrzymanie – chyba w skrócie można opisać w ten sposób najważniejsze działania w zakresie BHP. Trzeba w sposób świadomy zarządzać zmianami, z jakimi będzie miało się do czynienia na co dzień. Tym bardziej, że na samym początku może dochodzić do wielu sytuacji kryzysowych. 

Proces poprawy

Jest to ważne, jeżeli podcza audytu wewnętrznego dojdzie do wskazania jakichś nieprawidłowości. Przedsiębiorstwo zyskuje czas na to, aby doprowadzić do zlikwidowania wszystkich błędów, dzięki czemu finalnie będzie można uzyskać certyfikat ISO 45001, który przeniesie działania przedsiębiorstwa na zdecydowanie wyższy poziom – nie tylko, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i higienę pracy.