Każda osoba jeżdżąca konno powinna zadbać nie tylko o swoją wygodę, ale również komfort zwierzęcia. Aby zminimalizować obciążenie wynikające z przejażdżek w siodle, należy starannie skompletować wszystkie elementy wyposażenia konia. Jednym z podstawowych elementów chroniących grzbiet konia jest czaprak, zwany również potnikiem. Jaką funkcję pełni potnik? Sprawdź!
Czaprak dla większego komfortu i bezpieczeństwa zwierzęcia
Czaprak porównać można do niewielkiego pledu. Miękki element z tkaniny zakładany jest na grzbiet konia, pod siodło. Spełnia on kilka niezwykle ważnych funkcji. Przede wszystkim, czaprak minimalizuje nacisk na grzbiet konia, amortyzuje wstrząsy i chroni przed powstawaniem bolesnych otarć i odparzeń. Ponadto, gruba tkanina doskonale wchłania pot i ułatwia utrzymanie siodła w nienagannej czystości.
Czapraki standardowo składają się z dwóch warstw. Miękkie wnętrze wykonane jest z pianki poliuretanowej lub owaty poliestrowej, a zewnętrzna warstwa z tkaniny poliestrowej, bawełnianej albo alcantary. Producenci dbają o to, aby czapraki były nie tylko praktyczne, ale również efektowne. Ich powierzchnia jest pikowana, a obrzeża starannie wykończone elegancką lamówką.
Rodzaje czapraków
Co ważne, kupno czapraka nie jest najłatwiejszym zadaniem. W profesjonalnych sklepach jeździeckich znajdziesz szeroki wybór potników różniących się nie tylko kolorem i grubością, ale przede wszystkim kształtem. To, jaki model będzie w danym przypadku najlepszy, zależy głównie od typu siodła i stylu jazdy. Biorąc pod uwagę użytkowanie, możemy wyróżnić potniki do jazdy klasycznej, westernowej, pady do jazdy na oklep oraz pady pod pasy do lonżowania. Z kolei ze względu na przeznaczenie, czapraki podzielić możemy na kilka typów: ujeżdżeniowe o kwadratowym kształcie, wszechstronne o prostokątnym kształcie, skokowe w kształcie tzw. łezki, wszechstronne/skokowe oraz wszechstronne/ujeżdżeniowe.